Približne v júni 2017 som si všimol akciu ktorá mala mimoriadne zaujímavý názov. Volala sa „politická akadémia“. Politickú akadémiu organizuje Inštitút politicko-ekonomického vzdelávania. Nakoľko už rok predtým som mal záujem sa tejto akcie zúčastniť, začal som sa viac zaujímať o program. Zistil som že v roku 2016 bola „beta“ verzia. Bola to verzia kde bol mimoriadne nabitý program avšak program bol na 4 dni. Tento ročník (2017) oficiálne označovaný ako prvý však mal mať inú štruktúru.

 

Účastníci sa mali stretávať raz mesačne na tri až štyri dni po dobu šiestich mesiacov. Pozrel som sa na spíkrov ktorí mali prísť a rozhodnutie zúčastniť sa na takejto akadémii bolo konečné. Vyplnil som prihlášku a čakal na prijatie/neprijatie.

Súčasťou akadémie sú aj individuálne projekty ktoré majú účastníci realizovať.

Počas čakania na rozhodnutie som začal s kampaňou do VUC, nakoľko som kandidoval za poslanca do zastupiteľstva VUC Prešov. Možno aj táto aktivita pomohla môjmu prijatiu na akadémiu.

Projekt politická akadémia je expertný nadstranícky vzdelávací program ktorého cieľom je presadzovanie kompetentnosti, kritického myslenia bez ideológie. (viac na stránke http://politickaakademia.sk/)

Vždy ma politika a procesy ktoré sa v nej dejú zaujímala. Chcel som lepšie pochopiť ľudí ktorí v nej pôsobia a možno nájsť postoj ktorý môžem k politike zaujať osobne. Veď príkladov a ľudí ktorí nám nakoniec prednášali (a ešte budú prednášať) je veľa a z rôznych strán (nie politických). Spíkrami/lektormi boli bývalí premiéri, experti v oblasti médií, komunikácie, školstva, zdravotníctva, ekonómie …

Akadémia nakoniec predkola moje očakávania. Stretli sme sa tam skvelá skupina ľudí ktorí majú schopnosť a aj chuť pracovať pre Slovensko, ktorí sú cieľavedomí a zároveň majú radi ľudí, lebo ako povedal jeden lektor: „politik musí mať rád ľudí, inak nebude pracovať pre nich tak ako by mal“. Stretávali sme sa v príjemnom prostredí, počas akadémie sme často mali „pracovné zadania“ na rôzne témy či už politické kampane, zlepšenie zdravotníctva, vytvorenie rozpočtu atď. Taký druh workshopov.

A nekonečný cieľ ktorý predo mnou cvála ako splašený kôň a ktorý sa snažím dosiahnuť – múdrosť v rozhodnutiach. Verím že aj vďaka projektu politickej akadémie som k tej múdrosti o kúsok bližšie.

Konzultácia s M.Stracenskou

Chcete vedieť kto nám prednášal? Nech sa páci: http://politickaakademia.sk/lektori-20172018/

Chcete spoznať skvelých ľudí a posunúť sa či už informáciami alebo politicky? Nech sa páči: http://politickaakademia.sk/prihlasovanie-na-politicku-akademiu/

Ďakujem organizátorom za skvelú prácu, lektorom za prínos a účastníkom za 😊 za všetko.